Regjistrohu në botën e Mimit

dhe të gëzojnë

të brendshme femrash luksoze dhe përditësime të bukura të rrobave të bardha me email

afër

* Duke nënshkruar ju jeni duke rënë dakord për të marrë email nga ne
dhe me tonë Politika e privatësisë>

Kthehu tek blogu i Mimit

Bota e Shën Valentinit - Stilisti dhe modës, Valentine Fillol-Cordier

Nëntor 10, 2017

Mishërimi i stilit parizian elegant, Stilisti francez dhe redaktori i modës Valentine Fillol-Cordier kohët e fundit krijoi fushatën tonë ekskluzive të koleksioneve, të qëlluara nga Jane Mcleish-Kelsey dhe me muzikën Mimi Amber Anderson. Ne kapëm me post-xhirimin e saj për të marrë një pasqyrë në të gjitha gjërat Shën Valentinit.

Mimi Holliday | Valentine Fillol-Cordier | Stilist | Stilisti i modës Lingerie luksoze
Shën Valentinit në ditët e saj të modelimit të hershëm. Fotoja Vanina Sorrenti.


Kur ishim xhiruar javën e kaluar, kuptova se ishit model para se të bëhesh stilist, çfarë ishte, apo kur ishte, ose ishte një moment përcaktues që të shtynte ty në styling?

Unë kam jetuar gjithmonë në një revistë. Më kujtohet leximi i revistave që nga momenti kur mund të lexoja, duke shkuar në stendën e revistës për të blerë revistat me gjyshen, gjithmonë dëshiroja të isha në atë botë. U bëra një model dhe pastaj fillova të takohesha me njerëz të caktuar; në atë kohë, ishte fundi i 1999, fillim i 2000-it, fundi i noughties, dhe nuk kishte internet ose media sociale. Nuk kishte glamorizim, askush nuk e dinte se kishte Stilist, nuk ishte i mbipopulluar. Kishte miq që dilnin nga shkolla e modës që takova moshën 15 dhe zbulova se nuk kishte shumë njerëz që futnin rroba në njerëz të tjerë. I pëlqente vetëm të bëja imazhe dhe të bëhesha model ishte pjesë e krijimit të imazheve. Asnjëherë nuk e kam ndihmuar - e fillova karrierën time prapa. Shpesh punoja falas, duke e bërë këtë për njerëzit kur mendova se ishte kurba ime e të mësuarit, duke bërë mirë për njerëzit, por me të vërtetë po më bënte favore për mua!

Mimi Holliday | Valentine Fillol-Cordier | Stilisti i modës Lingerie luksoze
Shën Valentinit pas skenave në fushatën e Mimi Holliday

Një moment përcaktues në karrierën time ishte kur fillova të punoja me Charles Anastase, duke bërë pajisje me të. Ai donte të lëvizte shfaqjet e tij nga Parisi në Londër dhe sepse isha tashmë në Londër ai erdhi për të më parë. Unë po konsultohesha kur ndodhi kjo dhe përfundova me styling atë lirisht pa qenë i krijuar - çdo gjë ishte në minutën e fundit dhe unë e vendosja shfaqjen pa menduar madje se mund ta bëja. Dhe fatmirësisht, shfaqja e parë mori komente vërtet të mira! Unë po bëja gjithçka që nga fillimi, duke modeluar modele, duke i veshur veshjet si ata ishin aty. Gjithkush po më përqafonte në fund - unë isha si, uhhh, unë mund të stilit një shfaqje, unë mund ta bëj këtë! Unë vetëm dua të bëj shfaqje, ato janë kaq të veçanta, është një moment në kohë, vetëm i dua. Kështu që unë mendoj se kështu u bëra një stilist!


Mimi Holliday | Valentine Fillol-Cordier | Stilist | Stilisti i modës Lingerie luksoze
Shën Valentinit në ditët e saj të modelimit të hershëm. Foto nga Ellen Von Unworth.

Mimi Holliday | Valentine Fillol-Cordier | Stilist | Stilisti i modës Lingerie luksozeNjë shfaqje e pistës Charles Anastase, e cila ishte e Shën Valentinit

A keni përdorur për take mbi mbi shoots dhe të bëjë styling veten, si e bëri atë të zbresë?

Unë nuk isha kurrë bosh - karriera ime modeluese ishte e ftohtë, nuk isha model masiv, por gjithmonë e dinte se si të vishja rrobat dhe gjithmonë arrita të punoja përreth saj. Qëndrimi im dhe mënyra se si i vesha rrobat, i dhashë përshtypjen që dëshiroja. Kam punuar me Camilla Waddington dhe sigurisht unë kam qenë aq i ngazëllyer për të veshur atë që po më futnin. Gjatë këtyre kohërave bëra atë që më thanë. Në fakt, fidanet e para që bëra unë i stili rroba vetes. Cindy Sherman e bëri këtë shumë kohë më parë, duke e bërë veten dhe duke u futur në të shtënë. Ishte padyshim një prirje, por në kuptimin e modës po bëja edhe unë, kur fillova së pari.

Mimi Holliday | Cindy Sherman | Stilist | Stilisti i modës Lingerie luksoze. | fotografi
Fotografë të famshëm vetë-portretet e fotografit Cindy Sherman

Cila është fjala juaj e preferuar?

Ndoshta një fjalë betohore, çdo fjalë betimi, frëngjisht ose anglisht ... të dyja! Betohem në frengjisht më shumë fjalë, nuk jam aq i betuar në gjuhën angleze. F *** ing, të përgjakshme, atë lloj gjëje që ju e dini? Betohem shumë unë mendoj.

Mbaro këtë fjali: Dëshiroj që të kisha ...

Oh unë jam e tmerrshme në këtë ... Oh unë e di, unë do të doja të kisha më shumë kohë! Më shumë të përgjakshme, kohë f *** ing! Aty po shkoj me betimin, shiko?


Nëse mund të kaloni një orë me të gjithë të kaluarën apo të pranishmit, kush do të ishte ai?

Nelson Mandela ... Margaret thatcher - jo - ndoshta kështu që unë mund t'i them asaj ... Churchill? Në të vërtetë, shpella Nick ndoshta, ose ndoshta David Bowie ...... Unë kurrë nuk e takova atë ose pa atë të luajë, kështu që nëse mund të jetë dikush ai do të jetë ai!

Thum ose thur, apo jo?

Kilota burrash !! Gjithe rrugen. Nuk ka rrathë asnjëherë së shpejti ...

Mimi Holliday | Valentine Fillol-Cordier | Stilist | Stilisti i modës Lingerie luksoze. | kilota burrash
Mon Belles Lartë-Waisted Knickers, £ 47. Këmishë me mbishkrim të lartë, £ 45.


Flokët dhe make-up? Flokët apo make-up?

Për mua; pa flokë, pa make-up. Por pastaj ditë të tjera unë bëra flokët dhe make-up (kjo është shumë e rrallë), unë slicked flokët e mia mbrapa vënë disa përbëjnë dhe të gjithë u thënë,
"Çfarë po ndodh ?!" Unë kurrë nuk dua të jem një i burgosur për të pasur diçka për të paraqitur veten, si një maskë. Zakonisht flokët tharëse flokët është më e bëj, dhe kjo është për shkak se unë kam një banjo të re e cila ka një tharëse flokësh në banjo, kështu që është thjesht për praktike.


Kur them Mimi Holliday - Damaris të brendshme femrash çfarë është gjëja e parë që vjen në mendje?

FUN!

Çfarë aftësish keni, që shumë njerëz nuk e dinë?

Unë nuk kam aftësi të përgjakshme! Ohhh Unë nuk e di, shumë gjëra të vogla, por jo shumë mirë! Oh, në të vërtetë, mund të këndoj - isha në një grup që ishte në Glastonbury të quajtur 'Big Pink'. Unë po mbështes vokal, e bëra kështu që unë mund t'i tregoja fëmijët e mi një ditë!

Mimi Holliday | Valentine Fillol-Cordier | Stilist | Stilisti i modës Lingerie luksozeShën Valentinit, duke kënduar vokal për "The Big Pink"


Cila është këshilla më e mirë që ju është dhënë ndonjëherë?

Kur isha 16 unë isha takim me një djalë shumë më të vjetër i cili ishte një përvojë fantastike. Mbaj mend atë duke thënë që të bëj jetën e përditshme bukurinë e marrëdhënies.

Kush ishte më interesant për stilin?

Unë duhet të them Geraldine Chaplin, vajza e Charlie Chaplin, për revistën Violet (Shën Valentinit është modës redaktor i Librit të Violet). Ajo ishte absolutisht e mahnitshme, ajo ishte krejtësisht e modës dhe e besuar. Ishte një punë e mrekullueshme në ekip. Ajo ishte krejtësisht e bindur, ajo ishte e lidhur me 70, por shumë më tepër besim se çdo 25-vjeçar i përgjakshëm me një publicist po ju tregonte se si t'i qëllonit. Këtu ju keni një grua 70 vjeçare, një aktore e mahnitshme, e çmendur, e cila arrin të jetë shumë më e bukur dhe të kuptuarit e asaj që jeni atje për të bërë!

Mimi Holliday | Valentine Fillol-Cordier | Stilist | Stilisti i modës Lingerie luksoze. | Libri i Violet
Geraldine Chaplin në librin e librit Violet 4, e dizenjuar nga Shën Valentinit

Ku është vendi juaj i preferuar?

Shtrati im, zgjuar me revista dhe ushqime, kompjuterin tim, të dashurin tim dhe fëmijët e mi.


Cila është gjëja më e keqe që keni bërë ndonjëherë dhe e keni marrë me vete?

Unë nuk kam asnjë ide, dhe nëse është shumë e keq unë me siguri nuk do të them!


Cili është emri juaj p ** n? (Emri i kafshës suaj të parë dhe nënës së vajzërisë suaj)

Nuk është mirë dhe shumë e mërzitshme; Tomy Fillol.

Fave juaj e shkollës së vjetër mbaron?

Claudia Schiffer

Mimi Holliday | Valentine Fillol-Cordier | Stilist | Stilisti i modës Lingerie luksoze
Claudia Schiffer për fushatën Jeans Guess, 1989

Një libër duhet të jeni gati para se të vdisni?

Çdo gjë nga Marguerite Duras. Ajo që gjithmonë më dha përshtypje ishte sy të kaltër me flokë të zeza -Les Yeux Bleus, Cheveux Noirs '.

Në çka fle?

Në verë, unë fle në pambuku cilësisë së mirë, dhe disa në mëndafsh. Në dimër unë jam shpesh në një këmishë të natës. Unë priren të jenë të ftohtë - në qoftë se nuk është verë unë duhet të ketë sleeves gjatë!

Cila është imazhi juaj i preferuar i modës / editorial / fushatës ndonjëherë?

Avedon / Versace stuff!


Mimi Holliday | Valentine Fillol-Cordier | Stilist | Stilisti i modës Lingerie luksoze
Versace Pranvera 1994. Foto - Richard Avedon

Momenti më i zgjuar i karrierës suaj?

Xhirimi për Mimi Holliday! Haha ... Ka shumë momente. Kjo Charlotte Olympia tregon me fruta, ishte si një shfaqje në Broadway. Ne arritëm shumë - ishte një sukses i vërtetë. Por unë nuk mendoj se është momenti ... Duhet të vijë akoma!

Cila është më e neveritshmja që ju keni punuar ndonjëherë?

Nuk ka një. Gjithmonë momente, por jo, jo me të vërtetë!

Nga koleksionet e reja, ekskluzive që keni dizajnuar, cili është artikulli juaj i preferuar? Dhe po, ju mund ta keni atë!

Haha! Unë mendoj se është e lartë waisted, e zezë dhe e bardhë - oh jo, në të vërtetë, është sytjena e zezë dantella me rrip dantella polka dot!

Mimi Holliday | Mon Belles | Lingerie luksoze. | Valentine Fillol-Cordier | Stilisti i modës
'Mon Belles' Komfort Bra & High-Waisted Knicker


Komentet përfundimtare, fjalën e fundit?

Deri herën tjetër!

Mimi Holliday | Valentine Fillol-Cordier | Stilist | Stilisti i modës Lingerie luksozeValentine në set, styling koleksionet ekskluzive Mimi Holliday, Vjeshtë 2017

http://valentinefillolcordier.com

<Kthehu tek Mimi's Lingerie Blog

Ashtu si historia jonë?

Join chat, ne do të duan të dëgjojnë mendimet tuaja.

* I kufizuar në një kod për konsumator

6 Comments

 • veturë e lirë

  Pra cool dëgjimi everyones histori mbrapa nga xhiruar Mimi! Shën Valentinit është e mahnitshme - një histori e tillë e ftohtë dhe super fuqizuese që ajo vetëm doli atje dhe e bëri gjënë e saj! Nëse e doni diçka thjesht shkon për të treguar me pak vendosmëri të cilën mund t'ju marrë! Fuqia e vajzës. Xx

 • Damaris

  Valentine .... Kam kënaqur t'ju intervistoj aq shumë!
  Ishte një kënaqësi e tillë të takohem me ju dhe ju falënderoj për projektin e mrekullueshëm .... Më pëlqen valixha juaj magjike e mbushur me thesare. Dashuria Damaris xxx

 • margaritë

  Dashur ekskluzivitet!

  Sytjena e zezë e dantellës me shiritat e dantellës është edhe fave ime!

 • Mimi Holliday

  Hi Cassie!

  Ata janë në dispozicion në internet tani, ju mund t'i gjeni këtu:

  https://www.mimiholliday.com/collections/all-lingerie-collections

  Blerja e lumtur! x

 • Cassie

  Kur do të jenë në dispozicion koleksionet e këtij xhirimi?

 • Amelia Winters

  Ajo është si një reklamë për stilin parizian! Pra, i lehtë dhe elegancë, unë do të doja të kisha veshjet e saj haha ​​Vë bast se është një thesar absolut thesar. Mbaj mend artikullin e saj me Susie Bubble në The Guardian dhe e kam dashur stilin e saj qysh atëhere! Shumë e ftohtë që ajo bëri fushatën tuaj të fundit x

Artikulli i shtuar në karrocë

Vazhdo Blerje Shiko Shporta juaj